Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este necesara recunoasterea testamentului autentic?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este necesara recunoasterea testamentului autentic?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati. Parintii mei sunt in posesia unui testament autentic prin care defuncta le lasa in mostenire un teren de 4000mp, precizez ca defuncta a fost vecina lor si nu au nici un grad de rudenie cu dansa. Singurii mostenitori in viata ar fi descendentii fratilor defunctei adica colateralii privilegiati. Problema este ca in momentul in care au vrut sa treaca terenul pe numele lor notarul care a intocmit testamentul pune conditia ca descendentii fratilor sa vina si sa recunoasca testamentul, acestia fiind departe lucrul acesta este foarte dificil. Am discutat si cu alti notari care spun ca acest lucru nu ar fi necesar dar singurul notar care poate face demersul din cate mi s-a dat de inteles este notarul care a facut si testamentul(atata timp cat este in viata). Ce sa inteleg ca el nu vrea sa faca sau intr-adevar este o conditie legala pt recunoasterea testamentului autentic?
Daca este autentic, testamentul, a fost dat in fata notarului, si un exemplar a fost pastrat de acesta la notariat.Parintii dvs. trebuie sa dezbateti succesiunea.Aveti nevoie de doi martori,care sa dea declaratii de notorietate, prin care sa recunoasca persoana(defuncat) si faptul ca a incheiat testamentul autentic in favoarea parintilor dvs.Parintii dvs sunt mostenitori testamentari.
buna ziua!
nu este nevoie ca acestia sa vina sa recunoasca testamentul, este un testament autentic!
intelegeam si eram de acord cu asta in cazul in care era vorba te un testament olograf.
inteleg ca este vb de un testament cu titlu particular, si daca mai exista si alte bunuri atunci trebuie sa vina si colateralii privilegiati.
notarul in urma dezbaterilor pe care le face verifica in RNT A daca acest testament a fost revocat sau nu.
mai mergeti si la alte birouri noatriale.
Apelati la alt notar, nu e obligatoriu sa mergeti la cel care a autentificat testatmentul.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
nu este nevoie ca acestia sa vina sa recunoasca testamentul, este un testament autentic!
intelegeam si eram de acord cu asta in cazul in care era vorba te un testament olograf.
inteleg ca este vb de un testament cu titlu particular, si daca mai exista si alte bunuri atunci trebuie sa vina si colateralii privilegiati.
notarul in urma dezbaterilor pe care le face verifica in RNT A daca acest testament a fost revocat sau nu.
mai mergeti si la alte birouri noatriale.
...de acord cu tine cu precizarea ca succesiunea testamentara poate fi facuta si separat de cea legala, adica nu trebuie sa astept daca sunt beneficiarul testamentului pana se strang si mostenitorii legali pentru a intra in posesia mostenirii testamentare...
buna ziua!
din pacate nu este asa cum sustineti dvs "succesiunea testamentara poate fi facuta si separat de cea legala" este vorba de o singura sucecsiune.
in procedura succesorala notarul este obligat sa stabileasca compunerea masei succesorale, nr si calitatea mostenitorilor!
prin asta se intelege nr si calitatea tuturor mostenitorilor!
fie legali, fie testamentari!