Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit?!
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venit?!

Va rog mult sa ma ajutati. In cazul unei microintreprinderi care face comert,impozitul cuprins intre 1-3% se aplica cifrei de afaceri realizate sau diferentei intre marfa vanduta si cea cumparata? Concret: vand de 100 lei din care 80 de lei reprezinta costul marfii,deci venitul e de 20. La care din valori se aplica impozitul?
Care e plafonul pana la care un SRL se declara microintreprindere potrivit noului cod fiscal? Va multumesc !
Buna seara,
Venitul din vanzare este de 100 de lei. Pt acesta platiti un impozit de 1 sau 3 la %.
20 de lei este profitul firmei.
Plafonul este de 500.000 de euro, la cursul din 31 decembrie 2016 (4.5411).
Diana.