Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescrierea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescrierea

Daca faptele sant 2007
Prima sentinta 2016
Incadrarea pana la 6 ani condamnare
In ce data se prescriu faptele
Buna ziua,

Fapta nu se mai prescrie, exista deja condamnare. E vorba de prescrierea executării pedepsei,și aceasta se calculează de la data rămânerii definitive a pedepsei.

Termenele de prescripţie a executării pedepsei
(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
(2) Termenele prevăzute în alin. (1) se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă.
Termenul de prescripţie a răspunderii penale este 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani.
Cursul termenului prescripţiei răspunderii penale se întrerupe prin îndeplinirea oricărui act de procedură în cauză. După fiecare întrerupere începe să curgă un nou termen de prescripţie.
Termenul de 8 ani dacă a fost depăşit cu încă o dată, va fi socotit îndeplinit oricâte întreruperi ar interveni.
Cu alte cuvinte, daca hotararea definitiva din apel vine dupa 16 ani de la data săvârşirii infracţiunii, ar interveni prescriptia raspunderii penale.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat