Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire ANAF

Buna ziua, sunt administratorul unei societati declarate inactive de 1 an . De curand mi sa instaurat o poprire pe contul personal de la anaf. Poate ANAF sa puna poprire pe cotul personal pentru datoriile firmei? fara sa existe nici o instanta ? Societatea nu sa lichidat si nu este in lichidare. Multumesc!
Bună ziua,

Nu e legal să vă pună poprire pe contul propriu fără să vă fi fost atrasă răspunderea pentru datoriile firmei.

Sunteți sigur că nu există un proces de insolvență și unul prin care vi s-a atras răspunderea pentru datoriile firmei?

Cereți detalii de la ANAF și cereți să vă vedeți dosarul fiscal. Faceți contestație împotriva măsurii. Apelați la un avocat să vă ajute dacă nu vă descurcați.