Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire pe cont persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire pe cont persoana fizica

mi-am facut un cont la BCR(depozit) pe persona fizica,m-am dus la banca sa-mi lichidez contul si mi-a spus ca am o poprire de la ANAF si contul este blocat,cei de la la BCR m-au trimis la ANAF sa vad despre ce este vorba,acestia mi-au spus ca figurez cu o datorie la ei de 263 de mil,amramas socat,de unde aceasta datorie.vreau sa precizez ca acum 9ani am avut o firma impreuna cu un cumnat adica am fost asociati la un momemdat nu ne-am m-ai inteles si ne-am despartit,acesta mi-a spus ca se va ocupa el de inchidere firmei fapt pentru care nu am luat nici un bun de acolo.acum ma trezesc ca firma respectiva figureaza cu aceasta datorie de 263 de mil si mi-a pus poprire pe contul meu personal FARA sa PRIMESC NICI O SOMATIE SAU INSTIINTARE. va rog sa ma ajutati in acest caz...ce pot face eu acum sa imi scoata poprirea de pe cont?
p.s eu sunt disupus sa platesc jumatate din suma adica partea mea dar cei de l;a ANAF mi-au spus ca pana nu se achita datoria in totalitate nu-mi poate debloca contul.
Trebuie vazute actele, mi se pare ciudat ca ANAF a instituit poprire pe contul dvs persoana fizica, este posibil sa fi avut o hatarare judecatoreasca prin care asociatii au fost obligati sa suporte cu patrimoniul propriu datoriile firmei. Altfel nu se putea institui poprirea.. Daca ANAF ia toti bani de la dvs , va trebui sa va indreptati impotriva celuilalt asociat pentru a suporta parte din datorie. Raspunderea sociatilor este solidata, adica unul poate fi obligat sa plateasca tot dar are drept de regres impotriva celuilalt.
bogdan_gl a scris:

mi-am facut un cont la................................................ pe persona fizica,m-am dus la banca sa-mi lichidez contul si mi-a spus ca am o poprire de la ANAF si contul este blocat,cei de la la ............................. m-au trimis la ANAF sa vad despre ce este vorba,acestia mi-au spus ca figurez cu o datorie la ei de 263 de mil,amramas socat,de unde aceasta datorie.vreau sa precizez ca acum 9ani am avut o firma impreuna cu un cumnat adica am fost asociati la un momemdat nu ne-am m-ai inteles si ne-am despartit,acesta mi-a spus ca se va ocupa el de inchidere firmei fapt pentru care nu am luat nici un bun de acolo.acum ma trezesc ca firma respectiva figureaza cu aceasta datorie de 263 de mil si mi-a pus poprire pe contul meu personal FARA sa PRIMESC NICI O SOMATIE SAU INSTIINTARE. va rog sa ma ajutati in acest caz...ce pot face eu acum sa imi scoata poprirea de pe cont?
p.s eu sunt disupus sa platesc jumatate din suma adica partea mea dar cei de l;a ANAF mi-au spus ca pana nu se achita datoria in totalitate nu-mi poate debloca contul.

interventie moderator

Cititi va rog Regulamentul de postare si stergeti denumirea societatii implicate in discutie.
Multumesc.