Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie de crestere copil si veniturile din chirii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie de crestere copil si veniturile din chirii

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti pentru urmatoarea situatie: o viitoare mamica care este salariata si detine un apartament dat spre inchiriere:

1. la calculul indemnizatiei pentru crestere copil, se ia in calcul si venitul realizat prin inchirierea apartamentului

2. daca detine acest apartament in inchiriere, mai poate beneficia de indemnizatia de crestere copil. Stiu ca era un plafon care nu trebuie depasit

Multumesc anticipat!
Deocamdata nu s-a rezolvat nimic, inca nu a nascut.... dupa, o sa mearga din nou sa solicite informatii
Ce ați făcut pana la urma? Cum s-au interpretat veniturile din chirii?
Buna ziua,
Am găsit postarea aceasta căutând informații despre cum pot declara veniturile din închirierea in regim hotelier a apartamentului care este pe numele meu. Soțul meu se ocupa de apartament și v-as ruga dacă se poate sa imi dați detalii despre cum pot închiria către soțul meu, gratuit, cu drept se folosință apt. Ce demersuri trebuie sa fac?
Dacă declar aceste venituri pe numele meu risc sa pierd indemnizația?
ancalex19, utilizator
Pentru ca sa faceti asa ceva, ar trebui ca sotul sa fie proprietarul acelui apartament.
Mergeti la notar si dati o declaratie cum ca sotul va beneficia de veniturile respective cu titlu gratuit. Eu am dat o asemenea declaratie si sotia si-a inregistrat veniturile pe numele ei. Cand depuneti actele trebuie sa aveti contractul de inchiriere, cartile de identitate, actele de proprietate si acest contract cu titlu gratuit. Oricum va spun cei de la finante totul.