Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina furata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina furata

Buna ziua. Anul trecut am cumparat o masina . Cand am vrut sa ii fac ITP, inginerul de la RAR a descoperit ca masina e furata. A anuntat politia, au venit agentii de la politia de frontiera (masina fiind inmatriculata intr-o tara straina membra UE) s-au intocmit diferite documente, declaratii etc. Am fost acuzat ca tainuitor. Dupa ce s-a constatat ca nu am nici o vina (cumparator de buna crredinta) si am primit scoaterea de sub urmarire penala, mi s-a raspus de catre agentii de politie ca pot ridica masina si o pot folosi (dupa primirea avizului politiei si procurorului de caz). Astazi am primit documentele masinii. Intrebarea mea este cum pot inmatricula masina in Romania, documente sunt necesare si care sunt toti pasii de urmat? Multumesc.
Ati afirmat "am primit scoaterea de sub urmarire penala",fara a preciza concret statutul vehiculului,este sau nu declarat drept furat ?
Vehiculul este declarat furat.
Multumesc.