Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce sa fac?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce sa fac?

in urma divortului fetita mi-a fost incredintata. deoarece salariul meu este foarte mic am hotarat sa plec ca menajera in italia. am hotarat ca este bine sa port o discutie cu fostul sot referitor la acest lucru si la faptul ca as dori sa las fetita in grija bunicilor materni. initial a fost de acord dar acum cateva zile a zis ca daca plec el vine si ia fata si ma da in judecata ca am parasit copilul si sa-i fie incredintat lui. v-as ruga sa ma indrumati spre alegerea celei mai bune solutii. va multumesc pentru timpul care mi-l acordati.
Intr-adevar, va poate actiona in instanta pentru reincredintare minor. Cel mai bine ar fi sa cautati de lucru in tara pentru a nu complica situatia copilului.
Totusi , situatia e temporara,( a existat si acordul tatalui ) si poate fi la fel de bine sistata , intorcandu-va in tara.Cred ca v-ar avantaja.Ce v-a determinat sa plecati a fost obtinea de venituri .Motivul plecarii nu va pune intr-o lumina defavorabila.
Iar sansele tatalui de a-i fi incredintat lui minorul spre crestere si educare vor fi apreciate de catre instanta de judecata .;)
stiu ca cel mai bine este sa raman in tara. dar salariul meu este de 500 ron si pensia de intretinere 200 ron. sincer nu se poate trai cu 700 ron. daca as putea obtine un acord scris de la tatal copilului l-ar putea impiedica sa obtina incredintarea minorului?