Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea actului de renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea actului de renuntare la mostenire

Suntem 3 frati.In 2014 tatal nostru a decedad.In acelasi an am facut un act la Consulatul Romaniei din Madrid,conform caruia am renuntat la mostenire.Succesiunea nu a avut loc,si atat eu cat si fratii mei am vrea sa stim daca acel act poate fi anulat.
Nu mai puteti face asta. Puteati retractati in anumite conditii, in termen de maxim un an de la deces.
Art. 1123

Revocarea renunţării

(1) În tot cursul termenului de opţiune, renunţătorul poate revoca renunţarea, dacă moştenirea nu a fost deja acceptată de alţi succesibili care au vocaţie la partea care i-ar reveni, dispoziţiile Art. 1120 aplicându-se în mod corespunzător.
Revocarea renuntarii la succesiune( renuntarea este totala ) poate sa intervina in termenul de optiune succesorala ( termenul este de 1 an , curge de la deces ) , daca ceilalti comostenitori nu au dat declaratii de acceptare.

Am fost la notar si am facut declaratie de renuntare la mostenire mai pot so anulez a trecut 7 luni de la deces
Daca pana in prezent nici unul dintre mostenitori nu a acceptat inca succesiunea, da, puteti sa va retrageti (revocati) renuntarea la succesiune, pana intr-un termen de 1 an de la data decesului.