Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot amana legal o expertiza?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot amana legal o expertiza?

buna ziua!

inca o data va cer sfatul in legatura cu o expertiza in desfasurare
toata vara domnul expert a incercat sa faca expertiza in constructii
si domnul parat nu m-a lasat sa iau parte si deci expertiza nu a mai avut loc
am avut termen acum in sept dar din cauza faptului ca domnii judecatori erau in protest s-au amanat toate dosarele
problema mea este ca saptamana viitoare trebuie neaparat sa plec intr-un intership in SUA deoarece i-am amanat destul
si nu voi mai veni cred pana in februarie
si nu stiu cum sa fac sa aman expertiza pana atunci

va rog mult de tot sa ma ajutati
nu prea as dori sa stie lumea unde plec si ce fac
deci daca s-ar putea sa "bag" alt motiv
asta ca sa nu fie amendat nici expertul
deoarece dansul a avut buna-vointa toata vara sa facem expertiza dar dc domnul parat e ..idiot...

asadar cam asta e situatia
va rog mult de tot daca ma puteti ajuta cu sfaturi v-as fi recunoscatoare.

o zi buna va doresc!
Nici protestul nu se stie cat dureaza , ar fi bine sa cereti la instanta sa emita o adresa catre parat -care sa va permita accesul . Daca termenul este mai lung ,dati un telefon la instanta pentru a vedea daca a incetat protestul.
tocmai asta este problema ca nu mai am timp de nimicdeoarece
imi pierd eu banii dati pe programul de intership
si saptamana viitoare trebuie neaparat sa plec
iar urmatorul termeneste abia in octombrie cand deja nu voi mai fii in tara
iar pana in februarie 2010 nici ca mai pot veni

ce sa fac ca sa aman expertiza?
sa suspend procesul? ce sa fac?
se poate si altfel?
nu mai stiu cum sa mai fac...

va multumesc!
hopeless1, utilizator
Luati-va un avocat care sa va reprezinte la efectuarea expertizei sau imputerniciti o persoana prin procura autentica, daca nu vreti sa fiti neaparat d-voastra prezenta.
nu pot fi de fata nu ca nu vreau
doream sa stiu cum pot amana expertiza pana in februarie 2010 deoarece VREAU sa fiu de fata la acea expertiza.

va multumesc!
hopeless1 a scris:
nu pot fi de fata nu ca nu vreau. doream sa stiu cum pot amana expertiza pana in februarie 2010 deoarece VREAU sa fiu de fata la acea expertiza.

Buna seara,Dna. @hopeless1,

Chiar daca sunteti "faraajutor1", va sugerez (cu titlu "confidential ") sa-l contactati personal pe expertul desemnat si sa-i spuneti cca. 50-60% din povestea de mai sus.
Cu cateva exceptii, expertii tehnici constructii sunt persoane inteligente, foarte intelegatoare si amabile.
Nu vad de ce nu var intelege problema.
Eu personal as fi de acord inca de pe acuma.

Cu stima,
Expert tehnic judiciar (constructii !! sic.) Eugen MARCOV
legalmgm, utilizator