Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Crește nr de angajați la 10-12, mai rămâne in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Crește nr de angajați la 10-12, mai rămâne in regimul de microintreprindere ?

O firmă care are 8 angajați , în cazul în care își crește nr de angajați cu normă întreagă sau parțială mai rămâne microintreprindere cu impozitul de 1% pe cifra de afaceri ?
200360PIM, utilizator
Poate sa creasca. Nu este o limitare in lege a numarului maxim de salariati.
Vă mulțumesc ,
puteți să-mi spuneți unde este scris acest fapt ?
Va rog sa cititi in codul fiscal de la art. 47 la art. 57 de la adresa [ link extern ]
Deci dacă am cifra de afaceri sub 500.000 euro ,am cel puțin un angajat cu contract integral de muncă , indiferent de numărul de angajati o să am impozit de 1% ?
Am înteles corect
Mai am o nelămurire : dacă la propria mea firmă suntem doi proprietari și imi fac contract de management pentru mine , eu fiind și administrator , ce dări am de platit pentru contractul de management ?
george-neagu, moderator