avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Crește nr de angajați la 10-12, mai rămâne in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Crește nr de angajați la 10-12, mai rămâne in regimul de microintreprindere ?

O firmă care are 8 angajați , în cazul în care își crește nr de angajați cu normă întreagă sau parțială mai rămâne microintreprindere cu impozitul de 1% pe cifra de afaceri ?
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2017
200360PIM, utilizator
Cel mai recent răspuns: 200360PIM , utilizator 16:42, 1 Martie 2017
Poate sa creasca. Nu este o limitare in lege a numarului maxim de salariati.
Vă mulțumesc ,
puteți să-mi spuneți unde este scris acest fapt ?
Va rog sa cititi in codul fiscal de la art. 47 la art. 57 de la adresa [ link extern ]
Deci dacă am cifra de afaceri sub 500.000 euro ,am cel puțin un angajat cu contract integral de muncă , indiferent de numărul de angajati o să am impozit de 1% ?
Am înteles corect
Mai am o nelămurire : dacă la propria mea firmă suntem doi proprietari și imi fac contract de management pentru mine , eu fiind și administrator , ce dări am de platit pentru contractul de management ?
Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2017
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit micro tanasescufelicia tanasescufelicia o firma are cifra de afaceri la 31.12.2016 sub 500.000 euro,are capital social 50.200 lei,dar vrea sa treaca de la impozit pe profit la impozit pe ... (vezi toată discuția)
Consultanta impozit microintreprindere issimo67 issimo67 Buna ziua, 1.Va rog sa-mi precizati care este baza legala(act normativ ,art, alin, lit. pentru incadrarea activitatiilor desfasurate de o microintreprindere ... (vezi toată discuția)
Impozit micro oug 16 din 15 iulie 2022 Alexandru Cata Alexandru Cata Conform modificarilor aduse Codului Fiscal prin OUG 16 din 15 Iulie 2022: \"[...] Art. 52 - Reguli de ieşire din sistemul de impunere pe veniturile ... (vezi toată discuția)