Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Consultanta impozit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Consultanta impozit microintreprindere

Buna ziua,
1.Va rog sa-mi precizati care este baza legala(act normativ ,art, alin, lit. pentru incadrarea activitatiilor desfasurate de o microintreprindere in *consultanta *
2. Contractele de : agentie,comision, sunt incadrade la consultanta ?
3. O microintreprindere care a realizat venituri din consultanta mai mari de 20% din cifra de afaceri pe anul 2022, plateste impozit pe profit 16% incepind cu 1 ianuarie 2023?
Daca da,cum se respecta principiul neretroactivitatii aplicarii legii ?
Multumesc,
george-neagu, moderator
1. Momentan nu exista ( poate o sa vina cu norme de aplicare ). Cand a mai fost aceasta masura s-au analizat contractele de prestari servicii ( unde aparea sintagma "consultanta" )

2. Contractele de comision nu sunt incadrate ca si consultanta ( fiind contracte diferite ) .

3. Da , asa cum e formulata legea OG 16 incadrarea ca si microintreprindere se face in baza art 47 alin (1) :

" ART. 47 - Definiția microîntreprinderii

(1) În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent ( in cazul nostru 31.12.2022 )

c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 500.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;
5. La articolul 47 alineatul (1), după litera e) se introduc trei noi litere, lit. f)-h), cu următorul cuprins:
f) a realizat venituri, altele decât cele din consultanță și/sau management, în proporție de peste 80% din veniturile totale;
g) are cel puțin un salariat, cu excepția situației prevăzute la art. 48 alin. (3);
h) are asociați/acționari care dețin peste 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cel mult trei persoane juridice române care se încadrează să aplice sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, incluzând și persoana care verifică îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezentul articol."

Ca si in multe alte situatii , de ex plafonul de 500.000 euro se analizeaza tot la 31.12.2022 pt a se incadra o firma la micro din 2023 si analiza veniturilor din consultanta se face la 31.12.2022 pt a stabili impozitarea din 2023 .
.

Buna seara,
Prestarea de servicii de DPO Externalizat se incadreaza la consultanta?
Multumesc,