Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe profit sau pe venit (micro) in 2024 pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe profit sau pe venit (micro) in 2024 pentru CAEN 7022?

Pentru un SRL cod CAEN 7022 (consultanță pentru afaceri și management) unde C.A depaseste 80% prin aceasta activitate, ramane incadrarea de plata impozitului pe profit, sau poate trece incepand cu 2024 la Microintreprindere cu impozit 1% pe venit daca acesta este sub 60.000 EUR? Multumesc!
traistarudragos22, utilizator
si eu sunt in aceeasi situatie si am aceeasi intrebare.
Conform Cod fiscal, la art. 47 se mentioneaza:
In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar in care s-au inregistrat veniturile; Norme metodologice
d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale;
e) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.
f) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si/sau management, cu exceptia veniturilor din consultanta fiscala, corespunzatoare codului CAEN: 6920 - Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
g) are cel putin un salariat, cu exceptia situatiei prevazute la art. 48 alin. (3);
h) are asociati/actionari care detin peste 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cel mult trei persoane juridice romane care se incadreaza sa aplice sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor, incluzand si persoana care verifica indeplinirea conditiilor prevazute de prezentul articol.

Aici iesa in evidenta litera f).

Conform [ link extern ] .

Asadar, codul 7022 nu intra la 1% ci ramane la 16% daca veniturile din consultana si/sau management sunt peste 20% din incasari.