avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu de cotizare - somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu de cotizare - somaj

Buna dimineata si o primavara frumoasa tuturor ! :)

Ma confrunt cu o situatie si anume stagiul de cotizare al unui salariat care doreste sa beneficieze de somaj .
Eu stiu asa, ca: " Indemnizaţia de şomaj este acordată, potrivit Legii nr. 76/2002, doar dacă solicitanţii îndeplinesc, în mod cumulativ, o serie de condiţii. Cea mai importantă dintre acestea este să aibă un stagiu minim de cotizare de 12 luni în ultimele 24 de luni de dinaintea înregistrării cererii." "Iar în cazul persoanelor care au fost angajate cu contract individual de muncă cu timp parţial stagiul de cotizare este stabilit proporţional cu timpul efectiv lucrat."
In cazul meu, salariatul a avut de la ultimul somaj de care a beneficiat, doua contracte de munca, unul cu 8 ore / zi, si celalalt cu 4 ore / zi.
In baza contractului cu 8 ore, are 6 luni si 3 zile, iar in baza celui cu 4 ore are 13 luni si 17 zile.

Intrebarea mea e, are sau nu omul asta stagiu de cotizare pentru a beneficia de somaj? :sorry:
Nu as vrea sa ii desfac omului contractul si dupa sa nu rezolve nimic, de aceea am si apelat la parerile dvs :)

Multumesc anticipat !

O zi frumoasa :)
Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2017
CATALENA, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 1 Martie 2017
1. Care este data de incetare a c.i.m. ?

2. Care este perioada lucrata :
- c.i.m. 8 ore/zi ... de la data .... pana la .....

- c.i.m. 4 ore/zi .... de la data .... pana la data ....

3. Care c.i.m. inceteaza dn motive neimputabile salariatului ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor somaj contract partial munca 12 ani si 8 luni norma intreaga ykyb27 ykyb27 Buna seara, am lucrat 8 luni cu norma intreaga, 8 ore/zi, iar restul de 16 luni cu norma partiala de 2 ore/zi, am o vechime neintrerupta de 12 ani. Pot ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj norma partiala silvia99 silvia99 cum se calculeaza indemnizatia de somaj la un c.i.m cu 4h/zi, 20h/ sapt? se injumatatesc cei 500 lei?si mai departe, proportional, pt 2h/zi, ... (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj in cazul contractului partial de munca(2 ore) Sheli Sheli Buna ziua. As dori sa stiu daca, in cazul in care in ultimele 6 luni am avut contract partial de munca (2 ore) pot beneficia de ajutor de somaj si care este ... (vezi toată discuția)