Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu de cotizare - somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu de cotizare - somaj

Buna dimineata si o primavara frumoasa tuturor ! :)

Ma confrunt cu o situatie si anume stagiul de cotizare al unui salariat care doreste sa beneficieze de somaj .
Eu stiu asa, ca: " Indemnizaţia de şomaj este acordată, potrivit Legii nr. 76/2002, doar dacă solicitanţii îndeplinesc, în mod cumulativ, o serie de condiţii. Cea mai importantă dintre acestea este să aibă un stagiu minim de cotizare de 12 luni în ultimele 24 de luni de dinaintea înregistrării cererii." "Iar în cazul persoanelor care au fost angajate cu contract individual de muncă cu timp parţial stagiul de cotizare este stabilit proporţional cu timpul efectiv lucrat."
In cazul meu, salariatul a avut de la ultimul somaj de care a beneficiat, doua contracte de munca, unul cu 8 ore / zi, si celalalt cu 4 ore / zi.
In baza contractului cu 8 ore, are 6 luni si 3 zile, iar in baza celui cu 4 ore are 13 luni si 17 zile.

Intrebarea mea e, are sau nu omul asta stagiu de cotizare pentru a beneficia de somaj? :sorry:
Nu as vrea sa ii desfac omului contractul si dupa sa nu rezolve nimic, de aceea am si apelat la parerile dvs :)

Multumesc anticipat !

O zi frumoasa :)
CATALENA, utilizator
1. Care este data de incetare a c.i.m. ?

2. Care este perioada lucrata :
- c.i.m. 8 ore/zi ... de la data .... pana la .....

- c.i.m. 4 ore/zi .... de la data .... pana la data ....

3. Care c.i.m. inceteaza dn motive neimputabile salariatului ?