Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota de TVA

Buna ziua,am urmatoarea problema: servicii de marketing efectuate in 2016 care se doresc facturate acum in martie 2017.Ce cota de TVA trebuie folosita?

multumesc,
Considerand ca nu se aplica exceptiile de la art 281 alin. (7) - (10) din CF, aceste servicii se consideră efectuate la data finalizării prestării serviciului respectiv. Deci faptul generator este aceasta data.

Verificati daca totusi nu se aplica exceptiile mentionate mai sus.

CF: ART. 291 - Cotele

(4) Cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 282 alin. (2), pentru care se aplică cota în vigoare la data exigibilității taxei.
(5) În cazul operațiunilor supuse sistemului TVA la încasare, cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepția situațiilor în care este emisă o factură sau este încasat un avans, înainte de data livrării/prestării, pentru care se aplică cota în vigoare la data la care a fost emisă factura ori la data la care a fost încasat avansul.

Aici sunt exemplele din normele de aplicare:

[ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil