avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de incadrare

Buna ziua, am fost incadrat ca personal contractual clasa 53, coeficient 3,61 cu un salariu brut de incadrare de 1023 lei la care se calculeaza un spor de vechime de 25%. Este normal ca salariul de incadrare sa fie mai mic ca salariul de baza minim brut pe tara care este de 1450 lei.
Cel mai recent răspuns: ceaunica , utilizator 18:20, 6 Martie 2017
Salariul de baza minim brut, care nu include sporul (gradatia de vechime) este de 1450 lei. La acesta se adauga vechimea, dupa caz. Nu stiu ce post ocupati, insa incadrarea dvs nu-i corecta.
Da, este posibil ca salariul de incadrare sa fie mai mic (un salariu brut de incadrare de 1023), insa angajatorul trebuie sa va incadreze la 1450.
Pentru a stii daca s-a calculat corect 1.023 trebuie sa precizati:
a) Data angajarii;
b) postul contractual ocupat;
c) salariul negociat la data semnarii contractului;
d) vechimea in munca la data angajrii
e) alte sporuri, pe care le-ati avut la data angajarii si in prezent, in afara sporului de vechime de 25%
Incepand cu 01.02.2017 , niciun salariu de incadrare nu poate fi mai mic decat salariul minim brut pe tara.
Multumesc pentru clarificari. Am fost angajat pe 16 februarie 2017 iar contractul de munca l-am primit pe data de 28 februarie 2017 in care se specifica personal contractual, functia redactor grad II, clasa 53, coeficient ierarhizare 3,61 cu un salariu brut de incadrare de 1023 lei la care se calculeaza un spor de vechime de 25%. Oare este corecta incadrarea?
Nu este corecta incadrarea, avand in vedere HG 1/2017.

Alte discuții în legătură

Grila salarizare crisfloriana crisfloriana Buna seara. Lucrez intr-o companie nationala de 10 ani, cu norma intreaga, in grila de salarizare fiind incadrata la clasa 6, iar dupa ultima marire la 1 ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime miha18 miha18 Buna ziua. Suntem o institutie publica . In prezent, prin aplicarea Legii cadru 284/2010, in salariul de baza este inclus si sporul de vechime. Avand in ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu monica_soare79 monica_soare79 Buna ziua. Am fost angajata ca functionar public debutant, in functia publica de executie de referent de specialitate, clasa II, grad profesional debutant ... (vezi toată discuția)