Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de vechime

Buna ziua.

Suntem o institutie publica .
In prezent, prin aplicarea Legii cadru 284/2010, in salariul de baza este inclus si sporul de vechime.
Avand in vedere aplicarea HG 1/2017 privind salariul minim in plata, prin care se precizeaza ca acesta nu are inclus sporurile, este legal sa adaugam la salariul minim de 1450 lei sporul de vechime aferent salariatului.
Avem salariati care au in prezent un salariul de 1645 lei, salariatul beneficiaza de un spor de vechime de 25%, daca la salariul minim de baza de la 1 februarie de 1450 lei care nu include sporuri ar trebui sa-i modificam salariul?

Niciodata gradatia de vechime nu a fost inclusa in salariul de baza. Art. 1 din legea 285/2010 precizeaza ca fac parte din salariul de baza fostul salariu de incadrare, stabilit conform OUG 9/2008 (pentru functionarii publici) si OUG 10/2008 (pentru personalul contractual), stimulentele acordate conform OUG 92/2003 (fostul cod de procedura fiscala) - daca este cazul si sumele compensatorii. Clasele de salarizare suplimentare, aferente gradatiei de vechime, se aplica la salariul de baza (vezi art. 4 alin. 3 din OUG 99/2016, art. 5 din OUG 57/2015, etc. Astfel, de la 01.02.2017, angajatii al caror salariu de baza va fi majorat la suma de 1450 lei, vor primi gradatia de vechime aplicata la acesta.