avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare transfer eronat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare transfer eronat

Buna ziua,
Sper ca am ales categoria corecta pentru topic.

Care ar trebui sa fie procedura pe care un CAR (casa de ajutor reciproc) ar trebui sa o urmeze in cazul in care face un transfer gresit de bani?

Mai exact: pe ordinul de plata s-a scris un nume, contul bancar al altcuiva, iar transferul s-a facut in acel cont.

Cine e devina pentru acest transfer?
Exista vreo procedura de recuperare care ar trebui urmata de catre debitor? Eventual exista vreo lege care reglementeaza aceste aspecte?

Multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Plata electronica in cont gresit Pantilie Pantilie Buna dimineata. As vrea sa stiu daca cineva imi poate da o mana de ajutor? Problema mea e ca anul trecut am mers la un ghiseu la .... Olimpia si am rugat-o pe ... (vezi toată discuția)
Spalare de bani? tudorsad tudorsad Buna ziua, in primul rand sper ca am ales bine categoria, iar daca nu va rog sa mutati topic-ul la categoria care trebuie ori sa imi transmiteti unde ar trebui ... (vezi toată discuția)
Recuperare imprumut Ionionescu1767 Ionionescu1767 Buna ziua. Va solicit ajutorul intr-o problema incurcata. Persoana fizica \\" A\\" a facut un contrat de imprumut pentru o suma de 20K pentru persoana ... (vezi toată discuția)