avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reevaluare cladire la 31.12.2016
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reevaluare cladire la 31.12.2016

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu o monagrafie contabila pentru urmatoarea speta : o societate comerciala detine in patrimoniu o cladire care a fost reevaluata la data de 31.12.2016 la valoare de 53.000 lei ( de catre un evaluator autorizat).
Eu in contabilitate am in contul 212 -27.000 lei si in contul 2812-9436.89 lei .
Cladirea este din 2006 , acum trei a fost prima evaluare si a "iesit "fix pe suma din contabilitate.
Ei acum practic i s-a dublat valoarea .
Am inteles ca trebuie sa anulez amortizarea , sa inlocuiesc valoarea bruta cu valoarea reevaluata.
Va rog din suflet daca cineva ma poate indruma ca nu inteleg nimic din ce am de facut.
:((

Alte discuții în legătură

Reevaluare imobilizarilor corporale alenka alenka Buna ziua Am o reevaluare la o cladire astfel: Valoarea cladirii = 647184.98(in anii anteriori a fost tot crestere a valorii) Valoarea reevaluata= ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila reevaluare cladire me.elena me.elena Buna ziua La o societate comerciala s-a facut pentru prima data reevaluarea unei cladiri ce o are in patrimoniu, in contabilitate aveam pana la momentul ... (vezi toată discuția)
Reevaluare imobilizare- o luam de la 0 Herra_ Herra_ Presupun ca am o imobilizare \"cladire\" , val.intrare ...........................100.000 lei cont 212 val.. amortizata ....................45.000 lei cont ... (vezi toată discuția)