Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare imobilizare- o luam de la 0
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare imobilizare- o luam de la 0

Presupun ca am o imobilizare "cladire" ,
val.intrare ...........................100.000 lei cont 212
val.. amortizata ....................45.000 lei cont 2812
val. ramasa...........................55.000 lei
valoarea DIN TABELUL MEU DE AMORTIZARI ESTE DE 45.000 cum bine am scris mai sus!
--------------------------------------------------------------
Daca eu vin cu o reevaluare a cladirii (val.stabilita de evaluator) de 130.000 lei
si intocmesc nota contabila (notele):

2812=212 45.000

Deocamdata nu ma intereseaza restul problemei....

Unde mai gasesc eu in tabelul MEU de imobilizari, valoarea amortismentului DIN BALANTA !!!

Multumesc!
Herra_, utilizator
Contabil vorbind, la cont 2811 aveti RD=SI+RC.
Matematic vorbind, rezultatul este 0(zero)

Nu stiu ce cuprinde tabelul dvs..
dar, in principiu, in luna in care faceti reevaluarea,

Concluzia este urmatoarea:

Total amortizare = 0
Amortizarea cumulata = 0
Sold amortizare = 0
Valoarea ramasa de amortizat = 130.000 (valoarea reevaluarii din exemplu dvs.)

"Ncrt.
denumire
V.Initiala
P.I.Functiune
Intrari
iesiri
Amortizare
Val.ramasa

si iar incep anul, preluand soldurile...contul 212 din balanta, cade fix (ca solduri) cu cele din tabel, am 8 conturi de 212...Contul 281 cade fix (ca solduri) cu cele din tabel

ian-2011 feb-11 mar-11 apr-11 mai-11 iun-11 DIF0

eventual sa fac si la amortizare o rubrica cu iesiri....

:coffee:
Herra_, utilizator