Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE TEREN / CHITANTA DE MANA CU MARTORI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE TEREN / CHITANTA DE MANA CU MARTORI

Un numar de 4 mostenitori, din 5, ai unui autor decedat (matusa) au vandut in 1994, un teren intravilan cu chitanta, neexistand titlu proprietate. Nu s-a efectuat ulterior un contract de vanyare-cumparae in forma autentica. Al cincilea mostenitor de drept care nu a fost in localitate a aflat dupa 10 ani de aceasta vanzare.
Intrebare: Al 5-lea mostenitor mai poate intra in drepturi ? Prin ce procedura ? Cei 4 mostenitori au decedat la randul lor. Cel de-al 5-lea se poate indrepta juridic impotriva cumparatorului ? Prin ce tip de actiune ?
Conform Codului Civil vanzarea terenurilor se poate face numai prin ACT IN FORMA AUTENTICA .
Deci , acel act oricum nu este valabil!
Cel de-al cincilea mostenitor trebuie sa mearga la notariat si sa solicite deschiderea succesiunii sau , daca succesiunea a fost deja dezbatuta , cu certificatul sau de mostenitor se va duce la un cadastrist care va face cadastrul si apoi se va face intabularea terenului din care el va avea cota sa parte aferenta in indiviziune cu ceilalti 4 mostenitori.
SUCCES!
=D>
MIHAI GRIGORE a scris:

Conform Codului Civil vanzarea terenurilor se poate face numai prin ACT IN FORMA AUTENTICA .
Deci , acel act oricum nu este valabil!
Cel de-al cincilea mostenitor trebuie sa mearga la notariat si sa solicite deschiderea succesiunii sau , daca succesiunea a fost deja dezbatuta , cu certificatul sau de mostenitor se va duce la un cadastrist care va face cadastrul si apoi se va face intabularea terenului din care el va avea cota sa parte aferenta in indiviziune cu ceilalti 4 mostenitori.
SUCCES!
=D>

Nu s-a facut succsiunea. dar cumparatorul s-a intabulat nu se stie prin ce formule si si-a construit si o casa pe acel teren. Ce este de facut in acest caz ?
Pentru a putea depune actiune in instanta ca sa aveti calitate procesuala trebuie sa dezbateti succesiunea! Cum au putut sa vanda ceilalti 4 mostenitori daca nu era dezbatuta succesiunea? Imposibil!
Eu cred ca succesiunea era dezbatuta si dvs nu v-ati prezentat fiind decazut din drepturi. Pentru a verifica acest lucru mergeti la orice notariat din raza ultimului domiciliu al defunctului pe care il mosteniti si cereti deschiderea succesiunii. Notarul va face o adresa catre camera notarilor pentru a vedea daca s-a deschis dosar succesoral pe numele defunctului. In acest fel veti vedea daca a fost dezbatuta succesiunea!
B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Pentru a putea depune actiune in instanta ca sa aveti calitate procesuala trebuie sa dezbateti succesiunea! Cum au putut sa vanda ceilalti 4 mostenitori daca nu era dezbatuta succesiunea? Imposibil!
Eu cred ca succesiunea era dezbatuta si dvs nu v-ati prezentat fiind decazut din drepturi. Pentru a verifica acest lucru mergeti la orice notariat din raza ultimului domiciliu al defunctului pe care il mosteniti si cereti deschiderea succesiunii. Notarul va face o adresa catre camera notarilor pentru a vedea daca s-a deschis dosar succesoral pe numele defunctului. In acest fel veti vedea daca a fost dezbatuta succesiunea!
B-)

Aveti dreptate. Am verificat dosarul si situatia este urmatoarea. Defuncta a murit in anul 1982, Certificatul de mostenitor este eliberat in anul 1983 pentru toti cei 5 mostenitori cu o cota de 1/5.
Insa intre bunurile mobile din masa succesorala nu s/a inclus * nu s/a declarat si nu figureaza( si terenul intravilan in cauza. Acest teren figureaza in devidenta Registrului agricol pe numele decedatei.
Cei 4 au vandut terenul in anul 1991 cu un proces verbal declarand ca au primit banii si i/au impartit intre ei. Cel de/al 5 mostenitor era decedat intre timp dar nu au fost inclusi urmasii legali la vanzarea terenului.
Cum trebuie sa procedeze in acest caz urmasii celui de/al 5/lea mostenitor ?
Ce poate face cel de/al 5 mostenitor