Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren lasat mostenire dupa ce a fost vandut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren lasat mostenire dupa ce a fost vandut

Buna ziua,

Sora mea si cu mine, avem urmatoarea situatie legata de o mostenire.

Bunicul nostru din partea mamei le-a vandut parintilor nostri (mamei si tatei, mama fiind fiica mijlocie a lor) un teren intravilan prin anii '60.

Mentionez ca bunicul si bunica, defuncti la acest moment, au avut trei copii: mama mea si inca doua surori, defuncte si acestea.

10 sau 11 ani mai tarziu, dupa vanzarea sus mentionata, dupa ce bunica nu mai era in viata, tot bunicul meu a fost cel care a lasat un testament in care specifica ca ii lasa mostenire uneia dintre fetele sale (sora cea mai mica a mamei mele), acelasi teren intravilan sus mentionat pe care il vanduse cu 10-11 ani in urma.
Nu ma intrebati de ce a facut acest lucru, posibil datorita presiunilor facute de sora cea mica si de sotul acesteia si probabil si datorita unor probleme de sanatate...

La niste ani dupa aceasta, fiica cea mica a bunicilor mei (cea care primise testamentul) s-a dus la primarie si a obtinut un titlu de proprietate pe terenul respectiv in baza testamentului lasat de bunicul.

La vremea respectiva noi nu am stiut nimic, toate acestea le-am aflat ulterior.

Dupa mai multi ani (prin anii '90), sora cea mica a bunicii mele a decedat, iar dupa un timp si sotul dansei.

La cativa ani dupa moartea acestora, fiicele acestora (verisoarele mele) au facut succesiunea dupa parintii lor si au impartit pamantul obtinut in acest fel.

Cam in aceasta perioada, atat eu cat si sora mea am aflat despre acel testament si le-am comunicat verisoarelor mele ca acesta (testamentul) nu poate fi valid intrucat se refera la un teren care fusese vandut cu 10-11 ani inaintea incheierii testamentului, actul de vanzare cumparare dovedind acest lucru.

Bineinteles ca nici macar nu au vrut sa ne asculte iar una din verisoare chiar si-a vandut "partea ei" de teren.

Intrebarea noastra este, ce demersuri trebuie sa facem, sora mea si cu mine, ca sa obtinem ceea ce ni se cuvine de drept, atat in cazul verisoarelor care inca "au" terenul cat si in cazul verisoarei care si-a vandut "partea ei" ?

Va multumesc anticipat.
Misha4870, utilizator
Buna ziua,

Singurele soluții ar fi contestarea testamentului, dacă mai sunteți in termen, sau acțiune in revendicarea bunului.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Cum au vandut bunicii terenul? Cine a figurat la impozite si cine in CF? Daca s-a vandut cu acte in regula, testamentul e caduc, terenul nefacand parte din masa succesorala a bunicului. De asemenea, nici nu putea fi obtinut de la primarie cu titlu de proprietate, deoarece existand testament, se dezbatea succesiunea doar. Nu inteleg ce treaba are sora bunicii. Bunica oricum decedase la momentul intocmirii testamentului iar rudele bunicului nu vin la mostenirea bunicii. E un talmes balmes ce povestiti aici.
Daca bunicii au vanduut parintilor dvs., dvs. si sora va mosteniti parintii si impartiti in mod egal ce a ramas de pe urma lor.
Problema e mai grava daca bunicii nu au vandut cu act autentic ci "au dat" pamantul parintilor dvs. Fiindca atunci, testamentul bunicului este valabil iar daca au mai existat si alte bunuri, nici nu poate fi atacat de ceilalti copii ai bunicului in limita rezervei succesorale. Dar nici in cazul acesta, sora bunicii si neamurile ei nu au ce cauta in ecuatie, bunica fiind predecedata bunicului si, teoretic, la mostenirea acesteia venind sotul si copiii ei, nicidecum vreo sora sau nepoti.
irina.pricop, utilizator
Buna ziua,
Nu este sora bunicii ci sora mai mica a mamei. Catre ea bunicul a lasat testament, pe acelasi teren pe care il vanduse cu 10 ani in urma mamei mele. Pur si simplu a facut o mare incurcatura, o tampenie pe romaneste.
Mai tarziu, sora mamei s-a dus sa isi faca titlu de prorietate pe teren (cel putin asa ne-au spus noua). Iar dupa moartea ei (a acestei surori a mamei) copiii ei au facut succesiune pe mostenirea de la mama lor, netinand cont ca terenul fusese vandut.
Asa ati scris mai sus, sora mai mica a bunicii .....

Ce acte au avut parintii dvs. pe acel teren? Exista ctr. de v/c?

Misha4870 a scris:

Buna ziua,
Nu este sora bunicii ci sora mai mica a mamei. Catre ea bunicul a lasat testament, pe acelasi teren pe care il vanduse cu 10 ani in urma mamei mele. Pur si simplu a facut o mare incurcatura, o tampenie pe romaneste.
Mai tarziu, sora mamei s-a dus sa isi faca titlu de prorietate pe teren (cel putin asa ne-au spus noua). Iar dupa moartea ei (a acestei surori a mamei) copiii ei au facut succesiune pe mostenirea de la mama lor, netinand cont ca terenul fusese vandut.

Da, au contract de vanzare-cumparare facut la notar, intre bunicii mei ca vanzatori si parintii mei ca si cumparatori.

Irina Pricop a scris:

Asa ati scris mai sus, sora mai mica a bunicii .....

Ce acte au avut parintii dvs. pe acel teren? Exista ctr. de v/c?

Misha4870 a scris:

Buna ziua,
Nu este sora bunicii ci sora mai mica a mamei. Catre ea bunicul a lasat testament, pe acelasi teren pe care il vanduse cu 10 ani in urma mamei mele. Pur si simplu a facut o mare incurcatura, o tampenie pe romaneste.
Mai tarziu, sora mamei s-a dus sa isi faca titlu de prorietate pe teren (cel putin asa ne-au spus noua). Iar dupa moartea ei (a acestei surori a mamei) copiii ei au facut succesiune pe mostenirea de la mama lor, netinand cont ca terenul fusese vandut.