Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGEA 247 / SENTINTA IREVOCABILA -IMPOSIBILITATEA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGEA 247 / SENTINTA IREVOCABILA -IMPOSIBILITATEA RECONSTITUIRII PE AMPLASAMENTUL ORIGINAL ?

Un mostenitor a castigat in instanta o suprafata mai mare de teren ce a apartinut autorului sau si intentioneaza sa doneze acest teren Mitropoliei Moldovei pentru infiintarea unei manastiri.
Comisia locala de fond funciar a inaintat un memoriu Comisiei judetene spunand ca nu are teren pentru a "onora" respectiva sentinta si propune sa fie reyolvata problema de la domeniile statului in alte locatii.
Din cercetarea la fata locului rezulta ca amplasamentele originale au fost atribuite altor cetateni care au adeverinte, unii au titluri altii nu au nimic etc.
Aceste terenuri au fost atribuite in 1991 cand problema boiereasca era inca la index.
Unele terenuri au fost atribuite in mod abuziv fie unor specialisti locali, fie unor fosti colectivisti fara teren fie au fost "improprietarite" unele persoane fara drept,etc.
Terenurile respective au fost preluate la Legea 187/1945 si Decretul 83/1949.
Ce se poate face in acest caz: se pot anula titlurile si adeverintele intrucat mostenitorii vor sa faca manastirea in satul lor si nu in alta parte.
Trebuie ceruta anularea celorlalte titluri sau sa fiti de de acord cu comisia locala si cea judeteana sa vi se reconstituie dreptul de proprietate pe un alt amplasament.
Sa inteleg ca terenurile respective au fost atribuite inainte de notificarea pe legea 10?
Apoi a fost depusa cererea pe legea 10/2001 iar restituirea terenului (acelui teren anumit) a fost dispusa de instanta?
Si asta desi terenurile erau deja atribuite altor persoane, respectiv nu mai erau in proprietate comunei?
ContSters56778, utilizator
Este un drept castigat in instanta! Conform legislatiei in materia fondului funciar persoana in cauza trebuie pusa in posesia acelui teren revendicat si castigat in instanta! Acea hotarare judecatoreasca trebuie respectata si nu pusa in discutie!
Nu este cazul ca cel ce a castigat dreptul de proprietate asupra acelui teren, sa faca alceva decat sa fie pus in dreptul castigat.
Daca in instanta s-a castigat doar recunoasterea dreptului de proprietate si obligarea comisiei de fond funciar sa procedeze la punerea in posesie, fara a se mentiona in hotarare si amplasamentul (in detaliu, adica tarla/parcela, nu doar localitatea unde sa se faca reconstituirea) comisia locala emite titlul unde are teren disponibil. Titlurile de proprietate emise anterior nu pot fi anulate daca la data emiterii s-au respectat conditiile legale (legea 18/1991 a prevazut ca reconstituirea dreptului de proprietate sa se faca, de regula, pe amplasamentele initiale); daca la data cand s-au emis primele titluri, mostenitorul nostru nu formulase cerere, comisia nu avea cum sa-i "rezerve" un teren nerevendicat inca. Totul depinde de ce anume scrie in dispozitivul hotararii judecatoresti si de modul cum s-a facut reconstituirea dreptului de proprietate in zona (pe vechile amplasamente sau pe sole stabilite de comisie).
Kyandra a scris:

Daca in instanta s-a castigat doar recunoasterea dreptului de proprietate si obligarea comisiei de fond funciar sa procedeze la punerea in posesie, fara a se mentiona in hotarare si amplasamentul (in detaliu, adica tarla/parcela, nu doar localitatea unde sa se faca reconstituirea) comisia locala emite titlul unde are teren disponibil. Titlurile de proprietate emise anterior nu pot fi anulate daca la data emiterii s-au respectat conditiile legale (legea 18/1991 a prevazut ca reconstituirea dreptului de proprietate sa se faca, de regula, pe amplasamentele initiale); daca la data cand s-au emis primele titluri, mostenitorul nostru nu formulase cerere, comisia nu avea cum sa-i "rezerve" un teren nerevendicat inca. Totul depinde de ce anume scrie in dispozitivul hotararii judecatoresti si de modul cum s-a facut reconstituirea dreptului de proprietate in zona (pe vechile amplasamente sau pe sole stabilite de comisie).

Dispozitivul sentintei nu prevede si amplasamentul ci numai localitatea. Singurul teren ce a apartinut autorului si nu a fost distribuit este ISLAZUL COMUNAL.
Intrebare > Acest amplasament ce a apartinut autorului poate fi retrocedat ?