Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Control al curtii de conturi
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Control al curtii de conturi

Dupa controlul Curtii de Conturi, a fost descoperit un "prejudiciu estimat" de o anumita suma. Ce trebuie sa faca entitatea controlata dupa plecarea Curtii?
Scrie in raportul intocmit de inspectorii curtii de conturi: sa recupereze sumele.
Daca considera ca inspectorii sunt in eroare, poate contesta sumele la sefii lor si mai apoi in instanta.
Suma care trebuie recuperata este cea estimata de Curte? Sau trebuie sa fac o cercetare administrativa pentru a stabili cu exactitate prejudiciul? La ce perioada trebuie sa fac raportare Curtii despre masurile luate?