avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reabilitare pedeapsa cu suspendare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reabilitare pedeapsa cu suspendare ...

Buna seara ... am si eu o dilema .. Cum se procedeaza in cazul meu sa am cazieru curat ? care sunt pasii de urmat .Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: cses , utilizator 19:29, 6 Martie 2017
Depinde de felul condamnării dumeavoastra (cât e pedeapsa). Reabilitarea poate fi de drept sau la cerere.

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 86 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu aplicarea art. 3201 alin. 7 C. proc. pen., condamnă pe inculpatul BRA la o pedeapsă de 1 (unu) an şi 6 (şase) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. În baza art. 87 alin. 5 din O.U.G. nr. 195/2002, privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, condamnă pe acelasi inculpat la pedeapsa de: - 1 (unu) an şi 6 (şase) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de refuz de a se supune recoltării probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. În temeiul art. 33 lit. b C. pen. şi art. 34 alin. 1 lit. b C. pen. contopeşte pedepsele stabilite în pedeapsa cea mai grea, de 1 (unu) an şi 6 (şase) luni închisoare, urmând ca inculpatul să execute 1 (unu) an şi 6 (şase) luni închisoare. În temeiul art. 71 Cod penal, interzice inculpatului, pe durata executării pedepsei principale, cu titlu de pedeapsă accesorie, drepturile prevăzute la art. 64 lit. a) teza a II-a, ?i lit. b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorită?i publice sau în func?ii elective publice ?i dreptul de a exercita o func?ie ce implică exerci?iul autorită?ii de stat. În baza art. 81 C. pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei principale aplicate, pe durata unui termen de încercare de 3 (trei) ani şi 6 (şase) luni, stabilit potrivit prevederilor art. 82 alin. 1 C. pen. În baza art. 71 alin. 5 C. pen., dispune suspendarea executării pedepselor accesorii stabilite, prevăzute de art. 71 alin. 1 raportat la art. 64 lit. a) teza a II-a şi lit. b) C. pen., pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. În baza art. 359 C. proc. pen., atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 C. pen., privitoare la cauzele de revocare a suspendării condiţionate. În baza art. 191 alin. 1 C. proc. pen., obligă inculpatul la plata sumei de 600 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. În baza art. 189 C. proc. pen. dispune plata onorariului apărătorului din oficiu al inculpatului din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi pentru inculpat. Pronunţată în şedinţa publică din 05.06.2013.
Document: Hotarâre 469/2013 05.06.2013 despre asta este vb multumesc
La perioada de supraveghere mai adaugati 3 ani...deci 6 si 6 luni.
Sau e vechiul cod...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare judecatoreasca ... cum se procedeaza in cazul meu ? gutti gutti Buna seara .. mai jos am pus hotararea judecatoreasca .. am achitat cheltuieli de judecata nu am mai facut nici o nefacuta in acest timp ... intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Permisul meu de conducere a fost sau nu anulat? gutti gutti Am si eu o intrebare pt ca nu cunosc .... am fost depistat fara permis in noiembrie 2011 si am refuzat sa suflu in etilotest ... in februarie 2012 am dobindit ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat-anulat? marioblack marioblack Solutia pe scurt: În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu aplicarea art. 3201 alin. 7 ... (vezi toată discuția)