Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Interzicerea unor drepturi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Interzicerea unor drepturi

Dacă am primit că pedeapsa interzicerea de a conduce pe o perioada de 3 ani,ce se întâmplă cu permisul?Trebuie să fac din nou școală de soferi ?
Depinde daca ai primit amanarea aplicarii pedepsei sau suspendare sub supraveghere.
Am primit suspendare sub supraveghere cu interzicerea dreptului de a conduce pe o perioada de 3 ani
Atunci permisul este anulat si va trebui sa redobandesti permisul (nu faci scoala .. doar te inscrii si dai probele respective dar abia peste 3 ani)

O sa primesti de la Politie o scrisoare cu detaliile de anulare ( cam in 2 luni de la judecata).

Bafta.!
Mulțumesc pentru răspuns!