avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Interzicerea unor drepturi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Interzicerea unor drepturi

Dacă am primit că pedeapsa interzicerea de a conduce pe o perioada de 3 ani,ce se întâmplă cu permisul?Trebuie să fac din nou școală de soferi ?
Cel mai recent răspuns: nelx , utilizator 16:12, 5 Martie 2017
Depinde daca ai primit amanarea aplicarii pedepsei sau suspendare sub supraveghere.
Am primit suspendare sub supraveghere cu interzicerea dreptului de a conduce pe o perioada de 3 ani
Atunci permisul este anulat si va trebui sa redobandesti permisul (nu faci scoala .. doar te inscrii si dai probele respective dar abia peste 3 ani)

O sa primesti de la Politie o scrisoare cu detaliile de anulare ( cam in 2 luni de la judecata).

Bafta.!
Mulțumesc pentru răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord recunoastere vinovatie cosmin_curuci cosmin_curuci Buna seara.am facut marea prostie de a ma sui la volan sub influenta bauturilor alcoolice.a rezultat probe biologice,dosar penal etc.la parchet,impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am condus fara permis si instanta a hotarat 9 luni ... Stef.Ice Stef.Ice Buna seara. Am condus fara permis si instanta a hotarat 9 luni de inchisoare pedeapsa principala. S-a dispus amanarea aplicarii pedepsei cu supravegherea pe ... (vezi toată discuția)
Diferenta dintre interzicearea dreptului de a conduce si anularea permisului florentin29 florentin29 Buna seara, Revin dupa ceva timp,va rog sa imi spuneti care este diferenta dintre cele 2 cazuri.Anularea permisului stiu ce presupune,dilema mea este ... (vezi toată discuția)