Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cu erori in cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cu erori in cadastru

Urmeaza a se vinde un apartament cu releveu gresit. Camara din casa apare ca inexistenta desi exista. S-a si intabulat. Cumparatorul il asigura pe vanzator ca nu vor exista consecinte, fiind vorba de prima intabulare a unui apartament mostenit. Si promite ca va demola acea camara imediat dupa semnarea contractului de vanzare.
Pot exista consecinte in aceasta situatie si care ar putea fi acelea? Multumesc.
Pentru a indeparta orice situatii neplacute solicitati vanzatorului anterior incheierii formalitatilor de tranzactionare bun imobil sa execute modificarile astfel incat situatia din scripte sa corespunda cu cea din apartament
Cumparatorul face presiuni pentru retragerea cererii de revizure a cadastrului si cere semnarea actului de vanzare cu releveu fals, invocand depasirea termenului la care trebuia sa fie semnat acest contract.
unika01, utilizator