avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda lipsa rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda lipsa rovinieta

Daca s-a circulat cu masina cateva zile fara rovinieta (ex. 3-4 zile) se va plati:

a). o amenda pentru fiecare dintre zile (ex. 3 zile x 250 lei - amenda minima-; => 750 lei)
sau
b). o amenda pentru totalul zilelor (ex. 250 lei - amenda minima- in total, fara sa se face diferenta ca s-a circulat mai multe zile fara rovigneta)???

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Consuela Scarlat , Avocat 11:17, 6 Martie 2017
veti achita o singura amenda. Daca primiti mai multe amenzi pentru o perioada de pana la 30 de zile, achitati prima amenda si contestati celelalte procese verbale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu rovigneta sandoor sandoor Buna ziua, am o Dacie double cab, de 3 ani, pentru care anual in Octombrie cumpar rovigneta pe un an de zile ca sa nu mai am problema in urmatorii 12 luni. In ... (vezi toată discuția)
Mai multe amenzi pentru rovinieta ralucarony ralucarony Sunt unul dintre fericitii soferi care au primit in ultimele doua saptamani un numar impresionant de pv-ri de contraventie pentru neplata rovinietei. Practic ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta MIHULUCIAN MIHULUCIAN Buna ziua. Lucrez la o firma de transport si conduc un automobil dacia logan care este in leasing. Am circulat cu el pana astazi fara sa imi dau seama ca mi-a ... (vezi toată discuția)