Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa -acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa -acte

Buna ziua, mama mea are o casuta mica la tara si o bucata de pamint, vrea sa le treaca pe numele meu,mai am 2 surori, cum se poate mai usor acest lucru? surorile sunt de acord,,prin donatie? vanzare-cumparare?Multumesc.
Contract de donatie. Simplu sau cu uzufruct viager (adica mama dvs sa locuiasca pe timpul vieții in acea casa, cu intrare in posesie dupa deces), cum dorește mama.
Multumesc se poate sa imi spuneti mai multe va rog? cum este mai bine si cam ce ar insemna in bani? Multumesc frumos
Prin donatie dar, surorile sa consimta la instrainare prin act autentic.[Art.1.091(4)NCC].

Costurile depind de valoarea imobilului. In functie de asta se calculeaza taxele.
In cazul dvs cel mai "transparent" act este donatia.
La vanzare cumparare ar trebui sa achitati efectiv un pret, pentru a nu fi considerata donatie deghizata.
De asemenea, numai in cazul vanzarii cu clauza trebuie sa fie prezenta si sora pentru a da o declaratie ca recunoaste caracterul oneros al actului, pentru a nu invoca ulterior ca actul de fapt e donatie. Mai pe romaneste sa recunoasca faptul ca i-ati dat bani mamei.
La donatie (indiferent ca e simpla sau cu clauza) si la vanzare cumparare simpla, nu trebuie decat acordul mamei. Sora nu are nici o legatura.