Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Zonare teren intravilan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Zonare teren intravilan

Buna ziua, recent am fost anuntata ca terenul pe care-l am a fost incadrat la o alta zona (de la D la B) in urma unei hotarari a consiliului local si prin urmare, impozitul mi s-a marit.
Nu exista nici o imbunatatire a zonei (nu gaze, nu asfalt, nu canalizare) fata de cand a fost cumparat.
Imi puteti spune si ce utilitati sau ce criterii ar trebui indeplinite pt o incadrare la zona B? Si in ce act legislativ le-as putea gasi enumerate concret?
Care ar fi utilitatile/criteriile de trecere al unui teren din zona D in zona B? Si unde le-as putea gasi enumerate concret (act legislativ)? Terenul meu a fost astfel trecut dintr-o categorie in alta fara sa avem vreo imbunatatire in zona (nu gaz, canal, asfalt, iluminat....)
george-neagu, moderator