Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident fara Contract de munca.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident fara Contract de munca.

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: am avut angajat in strainatate un Sofer roman, cu Contract de munca, totul legal, a avut o perioada cand, tot pleca, se intorcea l lucru, a avut ceva probleme de sanatate, si última oara cand s.a intors nefiind hotarat cat sta si cat poate lucra Nu Am mai inregistrat contractual de munca la itm, si cum necazul se intampla atunci cand Nu trebuie, acesta a avut un accident cu camionul, din cauza neatentiei si a telefonului, camionul este dauna totala, iar el a scapat cu operatie la picior.care sunt riscurile mele ca angajator si unde s.ar putea ajunge?
Evenimentul produs trebuie comunicat la ITM? Inspectia muncii si cercetat in baza documentelor emise de autoritatea de cercetare a accidentului rutier din strainatate, a documentelor medicale eliberate de spital, etc. traduse in limba romana si in original.
Pentru neanuntarea evenimentului produs si pentru lucru la negru veti fi amendat contraventional, ca angajator, de catre ITM/ Inspectia muncii.
Soferul nefiind angajat cu forme legale la firma dvs., autoritatea teritoriala de securitate si santate in munca din strainatate nu va cerceta evenimentul produs ca accident de munca.
Toate cheltuielile legate de perioada de incapacitate temporara de munca, inclusiv perioada de recuperare medicala a soferului se vor suporta de angajatorul unde desfasura activitatea chiar daca lucra fara forme legale. In caz contrar, soferul se poate indrepta impotriva angajatorului printr-o actiune in instanta civila unde poate cere daune materiale si sau daune morale din partea firmei.
Daca aveti incheiat un contract de asigurare pentru accidente cu o firma de asigurari, pentru un numar de .... lucratori, nenominalizati, prima de asigurare o puteti utiliza pe numele soferului pentru plata cheltuielilor.