Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie in cazul unui dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie in cazul unui dosar penal

Sotul meu este judecat pentru conducere sub influenta alcoolului.A primit 2 citatii pentru a se prezenta la proces dar noi fiind in strainatate nu s-a putut prezenta.ce se intampla daca nu se prezinta nici a treia oara?
O sa fie judecat in lipsa si risca o condamnare cu o pedeapsa cu executarea in regim de detentie. Nu inteleg de ce nu ati angajat avocat...
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ni s-a dat de inteles ca indiferent daca are sau nu un avocat sentinta va fi aceeasi...
Ca va fi sentinta ori amenda penala, munca in folosul comunitatii sau inchisoare cu suspendare...mentionez faptul ca nu au fost victime
Este o mare absurditate sa sustineti asa ceva, o sa vedeti diferenta dupa ce va fi condamnat. Daca nu este prezent, risca puscaria, vad ca nu intelegeti.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Foarte important ce a declarat , dacă el călătorea și nu făcea nici o activitate economică , dacă nu au fost victime sau alte distrugeri , părerea mea este ca ar trebui sa ignore citațiile .

El ca om nu a făcut nimic pentru care sa fie condamnat .

Studiați legea , eu personal nu a-și fi speriat pentru niște citații . Nu i poate condamna nimeni in lipsa , se încalcă drepturile omului .

Menționez ! Este doar o părere .