Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere pensie alimentara

Poate un parinte sa beneficieze de deducere pentru un copil minor caruia i s-a stabilit o pensie alimentara mai mare de 300 lei ?
"Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreținerea căruia/cărora se află aceștia", este precizat la art. 77 alin (4) din Codul fiscal.

Astfel, ambii părinţi pot beneficia de deducerea personală pentru copiii minori, însă numai la funcţia de bază, cu condiţia ca venitul brut al fiecăruia dintre ei să nu depăşească suma de 3.000 de lei/lunar.
www.avocatnet.ro/content/art...