Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neasumarea atributiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neasumarea atributiilor

Locul de munca nu este specificat pe contractul de munca (s-au gandit inca de la angajare ca vor muta angajatii in interiorul institutiei intre servicii, birouri, compartimente), dar fisa postului ar trebui modificata cu preluarea atributiilor - in totalitatea lor- care apartin pana la mutare altei meserii/fel al muncii. Daca nu imi modifica fisa postului cum m-ar putea obliga si responsabiliza sa efectuez acele atributii din moment ce nu pot fi sanctionata decat daca imi indeplinesc defectuos sau nu imi indeplinesc atributiile din fisa postului ???
Am urmarit link-urile si nu am gasit nici o referire la vre un articol de lege din care sa rezulte cum poate fi sanctionat cineva pentru atributii necuprinse in fisa de post. Ma refer efectiv la sanctiunile prevazute in codul muncii, nu verbale, amenintari, sicane, etc.

Daca dumneavoastra ati gasit exact in unul din cele 3 link-uri de ce nu ati copiat in raspunsul dat acele articole sau prevederi legale in acest sens.

Concluzia este ca nu poate fi tras la raspundere cineva pentru ce nu este in contract sa execute. Asa este si logic si legal.
Exista o decizie a angajatorului de stabilire a noilor atributii ?
Nu stiam ca atributiile se schimba prin decizie. Nu, decizie de schimbare atributii nu exista. Deci daca nu exista atributiile mentionate undeva, nici nu poti fi tras la raspundere pentru neindeplinirea lor. Nu poti fi invinovatit ca ai facut gresit sau nu ai facut ceva ce nu exista in contractul dintre parti.
Ati vrut sa spuneti decizie de modificare a fisei de post ?
Au acelasi inteles : decizie a angajatorului de stabilire a noilor atributii sau decizie de modificare a fisei de post