Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine va raspunde ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine va raspunde ?

Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
- prin anii 2014 si 2015 au avut loc niste controale la nivelul institutiei noastre,
pe diferite aspecte
- ca urmare a acelor controale, dar si din propria initiativa,
directorul institutiei noastre publice a dat in anul 2014 si in anul 2015
cateva Note de serviciu unor salariati, pentru a indeplini unele sarcini de serviciu
- acum, in urma unui control, i s-au cerut explicatii directorului de ce nu s-au indeplinit acele sarcini de serviciu
- unele Note de serviciu /Adrese catre salariati nu au fost date cu termene de indeplinire
- insa, din anii 2014 si 2015, de la respectivele Note de serviciu /Adrese
a trecut ceva timp, sarcinile de serviciu nu au fost indeplinite de respectivii salariati si nici nu a controlat nimeni /nu a sesizat nimeni ca nu s-a facut nimic
- acum, la controlul recent, i s-au pus directorului aceleasi intrebari, dar si daca a luat masuri

Va rog frumos sa imi spuneti, in conditiile aratate,
- cine va raspunde pentru neindeplinirea masurilor date de comisia de control
si pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu date de directorul institutiei noastre ?
- cui si ce sanctiuni se vor aplica ?
In principiu ar trebui sa raspunda atat angajatii, care nu si-au respectat indatoririle, cat si cei responsabili pentru neverificarea activitatii angajatilor.
Sanctiunile se acorda in functie de regulamentul intern, ccm si cim al companiei.
Art. 252 C.mun.
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
......

Termenul maxim de 6 luni a fost conceput ca un termen limită înlăuntrul căruia legiuitorul a prezumat că angajatorul a putut si a trebuit să aibă cunoştinţă despre săvârşirea abaterilor disciplinare. (Decizia civilă nr. 1780/7 septembrie 2012 a Curtii de Apel Pitesti)
Din cele expuse de domnul Freeelis, inseamna ca
salariatii nu mai pot fi sanctionati disciplinar si ca
singurul care raspunde este directorul institutiei
pentru ca nu a urmarit indeplinirea deciziilor si nu i-a sanctionat la timpul cuvenit.

Va rog sa imi spuneti daca am inteles corect.
oanaportar, utilizator
Da, ati inteles corect .
Va rog sa ma ajutati in acest sens cu un articol de lege
in care se prevede persoana responsabila cu urmarirea Deciziilor interne
pentru ducerea la indeplinire a acestora.

Va rog sa imi spuneti daca asemenea obligatii trebuie cuprinse
si in Fisele postului sefilor de compartimente
sau doar in Decizii.