Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avertisment scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avertisment scris

Buna ziua,

va rog frumos sa-mi spuneti este legal a se da avertisment pt neindeplinirea sarcinilor de serviciu pe 6 luni?

Multumesc,
Da, este legal.
Avertismentul reprezinta una din sanctiunile prevazute de codul muncii, ce poate fi aplicata angajatului de catre angajator pentru neindeplinirea anumitor obligatii sau indeplinirea defectuasa a acestora sau pentru abateri disciplinare.
Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

Prin urmare, angajatorul are posibilitatea sa sanctioneze orice fapta a unui salariat care constituie abatere disciplinara.

Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.