Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier curat.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier curat.

Buna seara,

Intrebarea mea este simpla, daca am o condamnare cu suspendare de 3 ani fara termen de incercare, cand va fi cazierul curat?

Va multumesc!
Raspunsul e simplu, nu exista asa ceva.
Scrieti aici ce scrie in dispozitivul hotararii ca sa lamurim.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Seara buna,

Deci am primit cu suspendare, 3 ani si voiam sa stiu daca cazierul meu va mai fi vreodata curat, intreb acest lucru pentru o emigrare in care mi se cere cazier.

multumesc
Daca cuantumul pedepsei aplicate este de 3 ani si discutam de suspendarea conditionata a executarii pedepsei(art. 81 c.p.-1969), termenul de incercare este de 5 ani.
Intervine reabilitarea de drept daca nu ati săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei.
Mutumesc frumos.