Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Acciza tigarete din alte plante !
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Acciza tigarete din alte plante !

Buna ziua !

As dori sa intreb daca tigaretele ce au o umplutura dintr-un mix din alte plante (alun turcesc, papaya, menta, eucalipt, patrunjel, etc.), si nu din tutun (cu continut 0 de nicotina, daca este important de mentionat), sunt accizate ?

Va multumesc !
Nici o parere, cat de mica ?!

Macar imi poate indica cineva unde anume as putea obtine mai multe detalii cu privre la acest domeniu de activitate, unde as putea sa merg pentru a dezbate problema ?

Multumesc !
Da.
Potrivit art.335, alin 2, lit.b, cod fiscal:
[ link extern ]
ART. 335 - Sfera de aplicare

"(2) Accizele armonizate, denumite în continuare accize, sunt taxe speciale percepute direct sau indirect asupra consumului următoarelor produse:
b) tutun prelucrat prevăzut la secțiunea a 5-a;"

Secțiunea a 5-a
[ link extern ]
"ART. 354 - Tutun prelucrat
(1) În înțelesul prezentului capitol, tutun prelucrat reprezintă:
a) țigarete;
(2) Se consideră țigarete:

a) rulourile de tutun destinate fumatului ca atare și care nu sunt țigări sau țigări de foi, în sensul alin. (3);

b) rulourile de tutun care se pot introduce într-un tub de hârtie de țigarete, prin simpla mânuire neindustrială;

c) rulourile de tutun care se pot înfășura în hârtie de țigarete, prin simpla mânuire neindustrială;

d) orice produs care conține total sau parțial alte substanțe decât tutunul, dar care respectă criteriile prevăzute la lit. a), b) sau c)."