Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzarea trabucurilor la bucata va fi interzisa?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzarea trabucurilor la bucata va fi interzisa?

Buna seara,
Detin 2 magazine stradale si unul on-line (tutungerii).
Am o intrebare mare legata de noua lege anti-fumat.
In lege scrie ca se interzice " vânzarea la bucată a ţigaretelor, ţigărilor de foi şi cigarillos".
Ce se intelege prin "tigari de foi" sau "cigarillos" ???
Intreb lucrul acesta deoarece vindem tigarete, tigari de foi si trabucuri. Tigaretele si tigarile de foi se vand la pachet in toata lumea, nu ar fi ceva neobisnuit, dar trabucuruile se vand in toata lumea la bucata, nu la pachet sau cutie( ar fi culmea sa ii cer unui client pe o cutie de 20 de trabucuri intre 700 si 2000 ron). Sunt trabucuri care au metoda de ambalare 10 sau 20 de bucati pe cutie si nu sunt ambalate la pachet de 2 sau 5 bucati.
Sunt importatori de trabucuri care ne zic sa vindem trabucurile care le avem pe stoc cu discount ca sa putem scapa de ele in termenul legal de 45 de zile, dar eu unul nu vad in lege cuvantul "trabuc" sau "cigar". Suntem sute de firme in tara care avem stoc mare pe trabucuri ( de exemplu dintr-o cutie cu 20 de trabucuri am vandut unul si am ramas cu 19 in cutie, trabucuri care ar trebui sa le vand in 45 de zile. Acum sa zicem ca in cele 45 de zile vand 9 si raman cu 10 bucati, aceste 10 bucati ce trebuie sa fac cu ele?)
Va multumesc!
MafRAdu, utilizator
Legea 349/2002

Art. 2. - În sensul prezentei legi, prin:

f) ţigarete se înţelege produsele din tutun ce conţin tutun prelucrat, tutun tăiat, învelit într-un sul longitudinal de hârtie, cu secţiune rotundă sau ovală, care conţine tutun prelucrat, dispus într-un mod adecvat pentru a fi fumate în mod direct;
g) trabucuri - termen generic pentru ţigările de foi;
h) ţigări de foi se înţelege produsele din tutun obţinute prin învelirea tutunului de umplutură (tăiat sau mărunţit) în una sau mai multe foi de tutun prelucrat;
i) cigarillos se înţelege ţigările de foi de dimensiuni mici;

Legea 15/2016 (cunoscută ca "legea antifumat") pentru modificarea si completarea Legii 349/2002 nu a modificat aceste definitii.

A modificat articolul 3 aliniatul 5 astfel:
(5) "Se interzice vânzarea la bucata a tigaretelor, tigarilor de foi şi cigarillos".

Păi, cigarillos sunt ...tot ţigări de foi.

Deci, ce o fi vrut sa zică legiuitorul folosind conjuncţia SI?

...tigarile de foi astfel cum sunt definite la lit. h SI tigarile de foi astfel cum sunt definite la lit. i
Adica cele obtinute "prin invelirea tutunului de umplutură (taiat sau maruntit) ..." SI ...cele "de mici dimensiuni"

Din cate ştiu eu trabucul este un pachet rulat de foi de tutun fără umplutură.

romascanu, moderator