avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legea antifumat
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legea antifumat

Tigara electronica este interzisa in spatiile publice inchise ? Locul de munca ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:05, 6 Mai 2017
Legea 349/2002
art.3
(1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii.
De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.
.....
(1^2) În spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n^1) este interzisă inclusiv utilizarea ţigaretei electronice.
...

Asa cum este prevazut in Lege, ţigaretele electronice sunt interzise doar în mijloacele de transport în comun.

Prin fumat se înţelege inhalarea voluntară a fumului rezultat în urma arderii tutunului conţinut în ţigarete, ţigări de foi, cigarillos şi pipe;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea fumatului - narghileaua moussa moussa Am dori sa stim daca prin lege , narghileaua intra in categoria tigaretelor sau va fi o exceptie la fel ca in celelalte state europene? (vezi toată discuția)
Noua lege a fumatului ketanez ketanez Buna seara ...am si eu o nelamurie referitoare la noua lege a fumatului..eu folosesc o tigara electronica...din noua lege nu inteleg daca am voie sau nu sa ... (vezi toată discuția)
Tigara electronica PRAlyna PRAlyna Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca prin folosirea tigarii electronice se incalca legea anti-fumat. Va multumesc (vezi toată discuția)