Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legea antifumat
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legea antifumat

Tigara electronica este interzisa in spatiile publice inchise ? Locul de munca ?
Legea 349/2002
art.3
(1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii.
De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.
.....
(1^2) În spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n^1) este interzisă inclusiv utilizarea ţigaretei electronice.

Asa cum este prevazut in Lege, ţigaretele electronice sunt interzise doar în mijloacele de transport în comun.

Prin fumat se înţelege inhalarea voluntară a fumului rezultat în urma arderii tutunului conţinut în ţigarete, ţigări de foi, cigarillos şi pipe;