Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Legea Fumatului - narghileaua
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Legea Fumatului - narghileaua

Am dori sa stim daca prin lege , narghileaua intra in categoria tigaretelor sau va fi o exceptie la fel ca in celelalte state europene?
Legea nr. 15/2016 pentru interzicerea fumatului in spatiile publice inchise,publicata in MOf nr 72/ 01.02.2016 sicare urmeaza sa intre in vigoare in 45 de zile de la publicare, respectiv la 17 martie.a.c ,prevede concret
”Art. 1. Prezenta lege stabileste unele masuri privind prevenirea si combaterea consumului produselor din tutun, prin interzicerea completa a fumatului in toate spatiile publice inchise,

Narghileaua este un instrument de fumat oriental folosit in general in Orientul Mijlociu sau Africa, dar mai nou si in Europa si America
Tutunul folosit astazi la narghilea este o combinatie de tutun si mixtura/ amestec de miere si fructe uscate
Legea care urmeaza sa intre in vigoare la 17.03 a.c interzice consumul produselor de tutun,deci inclusiv si narghileaua intra sub incidenta disp L nr 15/2016
Este situatie identica cu utilizatul pipelor,care folosesc tot mixturi de tutun si arome
ynocentta, utilizator
si totusi, definitia juridica a fumatului in Romania este "inhalarea voluntară a fumului rezultat în urma arderii tutunului conţinut în ţigări, ţigarete, ţigări de foi, cigarillos şi pipe" (art. 2(e) din L349/2002).

Avand in vedere definitia fumatului, nu cred ca naghileaua se incadreaza in legea 349/2002
esco, utilizator