Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fiica a devenit proprietara desi nu a platit nici un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fiica a devenit proprietara desi nu a platit nici un ban

Buna ziua ,

Doamna X - a avut in proprietate un apt, care la un moment dat l-a vandut si a cumparat altul pe numele fiicei sale , casatorita .

Ulterior au vandut apt si au cumparat altul , proprietare fiind in cote egale mama si fiica .

Relatia mama -fiica s-a deteriorat f mult iar mama vrea sa reintre in posesia apt ca unica proprietara , intrucat realitatea aceasta este .

Ce sanse sunt ?
Iael, utilizator
Cam dificil. Sanse ar exista doar daca mama face dovada donatiei si apoi invoca o cauza de revocare a acesteia.
themis a scris:

Cam dificil. Sanse ar exista doar daca mama face dovada donatiei si apoi invoca o cauza de revocare a acesteia.

D-le Themis,daca se face dovada donatiei de catre mama,aceasta poate invoca o cauza de revocare a donatiei,iar aceasta cauza poate fi de exemplu,una pt ingratitudinea donatarului (in speta,fiica)? In opinia mea,cred ca ar putea invoca aceasta cauza,prevazuta de art. 829 C.civ.
themis a scris:

Cam dificil. Sanse ar exista doar daca mama face dovada donatiei si apoi invoca o cauza de revocare a acesteia.

Eu care sunt foarte optimist in general cred ca in acest caz ar fi extrem de greu de castigat procesul.
Procesul ar avea sanse de reusita minuscule.
Ma refer la practica nu la teorie.
Nu vor exista probe.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

themis a scris:

Cam dificil. Sanse ar exista doar daca mama face dovada donatiei si apoi invoca o cauza de revocare a acesteia.

Eu care sunt foarte optimist in general cred ca in acest caz ar fi extrem de greu de castigat procesul.
Procesul ar avea sanse de reusita minuscule.
Ma refer la practica nu la teorie.
Nu vor exista probe.

avocat Claudiu Lascoschi

Da,din pacate nu vor exista probe in eventualitatea unui proces...;)
Greu, astfel cum au mentionat anterior colegii, dar nu imposibil.:slap:
"Mama" va trebui sa dovedeasca faptul ca acel act de vanzare-cumparare este un act simulat, fiind de fapt o donatie ascunsa.
Dat fiind faptul ca bunul imobil (in cota fiicei de 1/2) este dobandit de fiica in timpul casatoriei, va trebui introdus intr-un eventual proces si sotul acesteia.
Nu vreau sa iau in calcul posibilitatea ca fiica sa se desparta legal de sot deoarece ar fi super complicat pentru ceea ce doriti dvs. sa obtineti...
Iuliana Cermak, Avocat