avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta teritoriala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta teritoriala

Locuiesc in orasul X la data depunerii actiunii si apoi la scurt timp imi mut "motivat" domiciliul in orasul Y.

Pot cere mutarea procesului in orasul Y?

Procesul este de partaj si se afla in camera preliminara, fara nicio comunicare trimisa la vechiul domiciliu.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:13, 22 Martie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Competenta teritoriala se stabileste la momentul depunerii cererii si asa se mentine, indifent de cate ori va mutati domiciliul. Oricum competenta este atrasa de domiciliul paratului.
Buna ziua,
Mai mult, fiind un dosar de partaj, competenta teritoriala este data de prevederile art. 113 alin. 1 pct. 1 C.Pr.Civ. adica de locul unde se afla bunul imobil ce se afla in partaj.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Mai mult, fiind un dosar de partaj, competenta teritoriala este data de prevederile art. 113 alin. 1 pct. 1 C.Pr.Civ. adica de locul unde se afla bunul imobil ce se afla in partaj.


Ca sa lamurim lucrurile, eu sunt parata.

Avem de "partajat" bunuri (nu imobile), o parte din ele se afla in orasul X, alta parte in orasul Y :)

Ce se aplica: art 107 sau art. 113 punctul (2)?

Ultima modificare: Vineri, 10 Martie 2017
uira, utilizator
Dacă tot ați citit art 107 NCPC, nu ați observat ce spune alin. 2 ?

Art. 107 din NCPC - Competența teritorială:

(1) Cererea de chemare în judecată se introduce la instanţa în a cărei circumscripţie domiciliază sau îşi are sediul pârâtul, dacă legea nu prevede altfel.

(2) Instanţa rămâne competentă să judece procesul chiar dacă, ulterior sesizării, pârâtul îşi schimbă domiciliul sau sediul.
Buna ziua,
Am observat 2 articole care descriu perfect situatia mea:
107, punctul 2 si 113, punctul 2.

Si totusi ambele articole spun lucruri total opuse. Care se aplica si de ce?

Alte discuții în legătură

Necompetenta teritoriala Ale80 Ale80 Buna ziua, Am un dosar civil, in care doi judecatori au pasat dosarul de la unul la celalat, ultimul pasandu-l cu totul la alta judecatorie (alt ... (vezi toată discuția)
Buna seara! mă poate ajuta cineva cu răspuns la următoarea ... Madalina2323 Madalina2323 Buna seara! Mă poate ajuta cineva cu răspuns la următoarea speță: \" Împotriva lui x cu domiciliul în Medgidia sa formulat o cerere de chemare în ... (vezi toată discuția)
La care instanta trebuie sa introduc cererea de chemare in judecata? cristina69 cristina69 Buna dimineata Va rog sa imi spuneti daca o societate comerciala cu sediul in orasul X urmeaza sa inregistreze o actiune civila -litigiu de munca,avand ca ... (vezi toată discuția)