Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Consilier juridic sau avocat stagiar!
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Consilier juridic sau avocat stagiar!

Un avocat stagiar, care nu a inceput inca stagiul pe langa un avocat din diverse motive, are in sfarsit posibilitatea de a castiga un ban dar pe postul de consilier juridic si doreste ocuparea acestui post, ce trebuie sa faca?:">
Se poate suspenda iar dupa ce se "redreseaza" economic sa faca stagiul ??
Se poate suspenda, dar se suspenda automat si perioada de stagiatura. Se poate angaja ca si consilier juridic incheind un contract individual de munca.
Pai ce inseamna ca nu a inceput inca stagiul pe langa un avocat?
daca inseamna ca nu aveti incheiat contract de indrumare cu un maestru, si deci nu sunteti inscrisa in Barou ci doar ati promovat examenul de admitere in Barou, nu aveti la acest moment calitatea de avocat stagiar si nu aveti din ce sa va suspendati...Daca sunteti deja inscrisa in Barou si aveti un contract de stagiu...formal, trebuie sa va suspendati si apoi sa cand va inceteaza contractul de munca in functia de CJ, sa va reactivati in Barou...calculati bine daca este rentabila miscarea, pentru ca suspendarea si reactivarea costa...