Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat maestru
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat maestru

Buna ziua tuturor,

As dori sa va cer sfatul in legatura cu urmatoarea problema: imi doresc foarte mult sa intru in avocatura si sunt dispusa sa investesc timp, munca si chiar bani pentru a reusi. Am insa o foarte mare problema zic eu...nu cunosc nici un avocat maestru care sa ma indrume pe perioada stagiului. Nu vreau sa ajung in situatia in care odata examenul de admitere promovat sa nu pot gasi un avocat cu care sa lucrez.
Ma gandeam sa depun cv-ul la cateva din cabinetele din oras insa nu stiu daca ma va ajuta cu ceva. Voi ce credeti? Cei care ati trecut prin stagiatura cum ati procedat?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Eu cred ca te va ajuta foarte mult, e bine inclusiv sa lucrezi (adica sa faci practica) dinaintea terminarii facultatii.
Ceva practica am facut.....am experinta de 2 ani si ceva ca si consilier juridic. Am decis insa ca vreau sa merg mai departe si de aceea m-am hotarat anul acesta sa dau examen de admitere in Baroul Sibiu. Am terminat facultatea in 2001...am parasit Romania in 2002 si m-am reintors in 2007 si de aceea mi-a fost tare greu sa ma reintegrez....lucrez inca la asta.
Avocatul indrumator trebuie sa faca parte din acelasi barou in care se afla si avocatul stagiar? De exemplu, avocatul stagiar poate sa se inscrie in baroul Prahova, dar sa aiba contract de colaborare cu un avocat indrumator, inscris in baroul Bucuresti?

Va multumesc anticipat!
Trebuie sa fie din acelasi barou.

Aurora, nu te descuraja. Eu spuneam de practica in primul rand pentru ca te acomodezi si in al doilea rand pentru ca iti asiguri un loc unde sa poti profesa mai apoi. Mi se pare cea mai buna cale de urmat.
avocatuara presupune oarece libertate si independenta...
vrei un loc cald acum sau un loc foarte rece la inceput cate cu timpul s-ar putea incalzi?
in ambele situatii, pregatirea, atitudinea, si poate norocul, conteaza..
cat despre maestru', il gasesti=D>