Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Buna seara , aşi dori ajutorul dumneavoastra in urmatorul caz: Mergeam cu masina in localitate cu viteza legala , o persoana in stare de ebrietatea mi.a iesit ib cale si am atinso cu oglinda , m.am dat jos si am intrebat daca are ceva ,ea mi.a zis ca nu a patit nimic si sa.mi vad de drum peste 2 ore o alta persoana care nu era implicata a sunat la politie si salvare, au sosit la fata locului si victima a fost transportata la spital , ea fiind in stare de ebrietate a fugit de la spital , peste o luna de la acest incident mi.a fost suspendat permisul de conducere , este legal asta?
Da, este legal. In caz de accident cu victime aveti obligatia sa anuntati imediat politia.
A fost deschis dosar penal iar fapta principala va fi parasirea locului accidentului fara incuviintarea organelor de politie.
Daca ati fi anuntat politia ati fi scapat de acuzatii, era culpa victimei.
Nu aveti drept de circulatie iar dosarul va dura cel putin 1 an pana la finalizare.