Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident cu victima pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident cu victima pe trecerea de pietoni

Victima este o fetita de 14 ani. A fost agatata de pe trecerea de pietoni cu oglinda si tarata cativa metri. Accidentul a avut loc la ora 10 pe data de 25.10.2013. A fost transportata cu salvarea la spital. La ora 14 a ajuns mama victimei la spital. Un asistent medical i-a spus "Linistiti-va doamna. Semnati aici ca sunteti prezenta." Si de fapt a semnat pe proprie raspundere ca refuza internarea fetei. Apoi i-a fost data fata acasa. La o zi dupa aceea fata s-a simtit rau si mama ei a sunat la 112. Fata a fost internata din nou in spital. Medicul de garda i-a reprosat fetei pe un ton rastit ca nu ii e rusine sa vina la ora aia la spital? ? ? A fost internata 3 zile. La iesire dupa 3 zile de internare diagnostic principal: S00.7 Leziuni superficiale multiple ale capului. V03.1 Pieton ranit in coliziune cu un automobil, o camioneta sau un camion, accident de circulatie. Diagnostice secundare: 1. Multiple leziuni superficiale ale pleoapei... Diagnostice formulare libera: TCC inchis. Echimoze palpebrale inferioare si superioara OS... Contuzie amielica coloana cervicala. Accident rutier. Stare la externare: ameliorat. Apoi Spitalul trimite in data de 29.04.2014 catre victima (copilul de 14 ani) scrisoare medicala in care o anunta ca este inregistrata ca debit suma de 572,71 lei, reprezentand contravaloarea cheltuielilor de spitalizare ocazionate cu internarea. Contactat telefonic autorul accidentului a declarat ca el "nu plateste prostia altuia", ca nu are nici o vina, ca fata nu s-a asigurat si este needucata! Politistul i-a spus mamei victimei sa mearga sa il dea in judecata pe cont propriu pe autorul accidentului daca este nemultumita de ce a facut el. Tot politistul i-a mai transmis mamei victimei un mesaj de la autorul accidentului ca daca face rost de bani sa plateasca spitalizarea el o ajuta dar daca nu face ... nu o ajuta.
Ce e de facut in aceasta situatie?
Nu rezulta ce parte sunteti in acest incident , cui dam sfaturi victeimei sau autorului accidentului ?Se va deschide un dosar penal in baza plangerii partii vatamate , se va efectua o expertiza iar concluziile acesteia vor duce la incadrarea faptei. Daca autorurismul era asigurat asiguratorul va plati toate daunele victimei .
Va multumesc pentru raspuns. Va scriu din partea mamei fetitei. Deci a victimei. Intrebarea mea este politistul care a instrumentat cazul nu trebuia sa indrepte dosarul catre Procuratura? Fiind accident cu victima? Eu asa credeam ca trebuie sa se intample. Oricum a trecut ceva timp de atunci si deaorece nu a fost chemata la Procuratura consider ca politistul nu a inaintat dosarul la Parchet. Cum trebuie sa procedeze victima in acest caz? Sa faca o plangere ati scris. Unde? La Parchet sau la Postul de politie din comuna?