avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident neacordare prioritate pieton in zona ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident neacordare prioritate pieton in zona trecerii soldat cu vatamare corporala

in urma cu cateva zile am lovit un baiat de 16 ani....in zona treceri (asta inseamna la 3 m de trecere..dar am inteles k nu are mare valoare ). Am un martor pt mn si unu impotriva mea. Baiatul are glezna fracturata.....a fost operat , pus placa cu 4 suruburi. Familia lui nu are de gand sa depuna plangere si cred k ma pot intelege cu ei. Eu nu stiu ce inseamna zilele de spitalizare...si daca o sa depaseasca 60 de zile. Nu stiu daca se nuamra zilele care practic sta in spital sau zilele pana cand revine la starea initiala inaintea accidentului. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns...sau cu un sfat...va multumesc anticipat.
In raport de zilele de spitalizare se dispune incadrarea faptei
Pentru a preintampina situatii neplacute ,este de preferat daca aveti posibilitatea sa solutionati amiabil cu partea vatamata
deci se iau in considerare doar zilele pe care el le petrecere in incinta spitalului ?? pt ca o sa mai necesite inca o operatie dupa un anumit termen pt a i se scoate placa....
Organul de cercetare ia in considerare documentele medicale care atesta numarul de zile ingrijiri medicale cat a necesitat partea vatamata pentru refacere
Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare mai mare de 60 de zile sau care a produs,pierderea de simt,sau organ,infirmitate permanenta fizica/psihica,are alta incadrare ,pentru care este dispusa alta pedeapsa
ynocentta a scris:

In raport de zilele de spitalizare se dispune incadrarea faptei



Doamna consultant,ca de obicei este in eroare sau emite prouneri de lege ferrenda:-/:surrender:

Incadrarea juridica a faptelor se stabileste dupa numarul de zile de ingrijiri medicale acordate de medicul legist si stipulate in concluziile certificatului medico-legal emis,dupa controlul persoanei vatamate si dupa luarea la cunostinta a actelor medicale care privesc,diagnosticele,spitalizarea,medicatia,etc.
Numarul zilelor de spitalizare este avut in vedere doar de medicul -legist la redacatarea certificatului medico-lega si a concluziilor sale
din experienta dmv....la diagnosticul acesta ( fractura de glezna ) poate depasi 60 de zile de ?? exista niste standarde pe care medicul legist le urmeaza?? sau e de la caz la caz??

Alte discuții în legătură

Accident la trecerea de pietoni cuppy cuppy salut,saptamana trecuta marti am accidentat o persoana la trecea de pietoni nesemaforizata.victima are ambele maini fracturate de la incheietura(una cu atela ... (vezi toată discuția)
Accident, vatamare corporala din culpa, consecinte profu8 profu8 Am fost la Politie.tipa pe care am lovit-o are 7-8 zile ingrijiri medicale,si a mai facut rost de 10 zile ingrijiri cum ca stiu si eu i s-a miscat un pic ... (vezi toată discuția)
Accident rutier llumi llumi Buna ziua! In data de 01.09.2010...tatal meu a avut un grav accident rutier...l-a lovit un autoturism pe trecerea de pietoni...in urma accidentului tatal meu ... (vezi toată discuția)