avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Care sunt etapele constituirii unui cabinet de avocat ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Care sunt etapele constituirii unui cabinet de avocat individual ?

Vreau sa stiu care sunt etapele constituirii unui cabinet de avocat individual si in special , care este procedura in situatia in care ai domiciliul intr-un judet si sediul profesional al C.I. in alt judet ?
Cu cine faci contract la casa de sanatate ? Cu casa de sanatate din judetul in care ai domiciul sau cu casa de sanatate din judetul undei ai sediul profesional de avocat ?
Ce documente trebuie sa prezinti ANAF cu ocazia infiintarii cabinetului de avocat ?
Are cineva un model de act constitutiv pentru un cabinet individual de avocat , pe care sa mi-l trimita ?
Multumesc din suflet !
Buna ziua,
Cabinetele individuale de avocat functioneaza in baza deciziei emise de Uniunea Nationala a Barourilor din Romania.
Nu sunt echivalente nici S.R.L. -urilor si nici P.F.A.-urilor; nu au la baza „act constitutiv”

Pentru a putea avea cabinet individual de avocatura, trebuie sa fiti inscris in Tabloul Avocatilor al U.N.B.R.
Inscrierea pe tablou si functionarea ca si cabinet individual de avocat, precum si exercitarea profesiei de avocat se fac in baza Legiin 51/1995 (republicata) precum si a Statutului profesiei de avocat.
Sper din suflet ca nu sunteti avocat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccr referitor la constitutionalitatea dispozitiilor privind interzicerea constituirii şi funcţionarii de barouri în afara u.n.b.r. Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” În Monitorul Oficial al României nr. 259 din data de 17 aprilie 2015 a fost publicată Decizia Curții Constituționale nr. 155 din 17 martie 2015 ... (vezi toată discuția)
Documente necesare inscriere barou ady75 ady75 am primit decizia de primire barou, cu scutire examen, ca avocat definitiv. Imi puteti spune ce formalitati mai trebuie sa indeplinesc pentru inscriere pe ... (vezi toată discuția)