Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit produs software
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit produs software

Buna ziua.

Am o dilema ce taxe trebuie sa platesc pentru urmatorul flux de bani ( sper sa im explic bine ):

Eu fac un produs, produsul (software nu fizic) il dau unei alte firme care il distribuie in toata lumea, dupa care trimit banii facuti in contul firmei o data pe luna.

Ce taxe trebuie sa platesc pentru asa ceva? TVA (19%) + Taxa de venit(1%) + dividente (5%) ? Sau trebuie sa platesc alte taxe?

O zi buna
Eu zic ca e bine sa lucrati pe contract de drepturi de autor semnat de dumneavoastra cu firma si ca opreste ea impozitul si contributiile sociale.
Va rog sa cititi informatiile de la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
george-neagu a scris:

Eu zic ca e bine sa lucrati pe contract de drepturi de autor semnat de dumneavoastra cu firma si ca opreste ea impozitul si contributiile sociale.
Va rog sa cititi informatiile de la adresa www.avocatnet.ro/content/art...

Mi se par prea mari taxele.
Spre exemplu pot sa fac in jur de 10k eur( distribuitorul ia de la inceput 30%), daca dau 10% CAS 40% impozit, 5.5% CASS mai raman cu absolut nimic.
Din 10k raman cu 3k, mi se pare batjocura mare taxele alea, fara drepturi de autor cum pot face?
Doger, utilizator